İstanbul Lise Taban Puanları ve Tüm Ayrıntılar Burada!

İstanbul Lise Taban Puanları ve Tüm Ayrıntılar Burada!

İstanbul lise taban puanları ile birlikte her liseye ayrı olarak hazırlanan sayfalar üzerinden liselerle ilgili taban puanlarına ek olarak yüzdelik dilimleri, dili, kontenjanı ve okul hakkında bilmeniz gereken bilgiler ve resimleri LGS Tercih robotu üzerinde bulunan İstanbul lise taban puanları sayfasından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

TEOG olarak bilinen fakat yeni düzenlemelerle yerini LGS’ye bırakan sistemle birlikte tercihlerde de birtakım değişiklikler yapıldı. Her öğrenci sadece 15 tercih yapabilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan 5, Merkezi Sınavla öğrenci alan okullardan 5 ve pansiyonlu okullar ekranından yine 5 tercih yapılabilecek.Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranında tercih yapılmazsa sınavla alan ve pansiyonlu okullara başvurulamayacak. Tercihler öğrenci ve velisi tarafından e-okul üzerinden yapılabildiği gibi okuduğu veya herhangi bir ortaokul Müdürlüğü’nden de yapılabilecek. Millî Eğitim Bakanlığına göre öğrencilerin %10‘u Anadolu, Sosyal bilimler gibi sınavla alacak olan liselere girecekken geriye kalan %90’lık kısım ise adrese dayalı olarak yerleştirilebilecek. Ayrıca aynı okul türünden de sadece 3 okul seçebilecek.  Sistemi kapsamlı bir şekilde analiz etmişken sizlere her zaman yardımcı olmayı amaçlayıp daima yanınızda olan HangiSoru ekibi olarak sizlere en çok tercih edilen İstanbul liseleri taban puanlarından bahsedelim.

  • Galatasaray Lisesi; Beyoğlu’nda bulunan ve İstanbul’un en gözde okulları arasına giren Galatasaray Lisesi hem köklü geçmişi hem de başarılarıyla dikkati üzerine çekmeyi başarıyor. Bu okulla ilgili bilinen yanlışlardan bir tanesi de özel okul diye bahsedilmesidir. Fakat Galatasaray Lisesi bir devlet okuludur ve tamamen ücretsizdir. 2018-2019 yılında öğrencilerini LGS puanı ile alan bu okulda puan hesaplaması sırasında okul notlarının bir etkisi olmamıştır.

Bu okulda Sınavla öğrenci alan okullar arasında yer aldığı için Milli Eğitim Bakanlığı yerleştirmelerini yapacaktır, bunun içinde tercih listenizi hazırlamanız gerekmektedir. Galatasaray Lisesi’nin ilk yerleştirme puanı ise 8399’dur.

  • Cağaloğlu Anadolu Lisesi; yine köklü bir geçmişi bulunan bu lise Fatih’te adını taşıdığı semtten alıyor. 1850’den günümüze kadar uzanan bu okul 2006-2007 yılı itibariyle hazırlık + 4 yıl olarak eğitim vermeye devam ediyor. Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin tabiri ile CAL yine LGS aracılığı ile öğrencilerini alıyor.

Okulun kontenjanı kadar öğrenci puan üstünlüğüne göre yerleşiyor. Sınavla öğrenci alan okullar arasında olduğu için bir tercih listesi hazırlanması gerekiyor Cağaloğlu Anadolu Lisesinin ilk yerleştirme puanı ise 8719’dur.

Aşağıda bazı liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimleri verilmiştir. Bu sene öğrenci yoğunluğundan bu puanların yükseleceğini hesaba katmanız gerekiyor.

Galatasaray Lisesi taban puanı kaç 2020?

Galatasaray Lisesi 2020 taban puanı 500’dür. Yüzdelik dilim ise 0.01’dir.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi taban puanı kaç?

Cağaloğlu Anadolu Lisesi 2020 taban puanı 489.6748’dir. Yüzdelik dilimi ise 0.34’tür.

Çapa Fen Lisesi taban puanı kaç?

Çapa Fen Lisesi 2020 taban puanı 492.3944’tür. Yüzdelik dilimi ise 0.25’tir.

Kadıköy Anadolu Lisesi taban puanı kaç?

Kadıköy Anadolu Lisesi 2020 taban puanı 484.3765’dir. Yüzdelik dilimi ise 0.70’tir.

Kaynak:HangiSoru.com

Filed in: LGS

Share This Post