LGS Nedir? LGS’ye Kimler Girebilir?

LGS Nedir? LGS’ye Kimler Girebilir?

KPSS, TYT, AYT, YDS gibi birçok popüler sınav isimlerinin arasında olan ve adını sıklıkla duyduğumuz bir diğer sınav ismi de LGS… Hayatımıza son yıllarda girmiş yeni bir sınav sistemi ve sınav adı olan LGS nedir ve LGS’ye kimler girebilir? Haydi gelin bu yazıda bu soruların cevabını öğrenelim.

LGS Nedir? LGS'ye kimler Girebilir?
LGS Nedir

LGS Nedir?

Liseye Geçiş Sınavı ya da kısa ve bilinen adıyla LGS, ilköğretim aşamasını tamamlamış öğrencilerin ortaöğretime başlamadan önce girdiği bir sınav türüdür. Bir başka deyişle, Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk öğretimi tamamlayan bir öğrencinin öğrenim hayatına hangi orta öğretim kurumunda devam edeceğini belirleyecek olan sınava LGS denir.

LGS ya da uzun haliyle liseye geçiş sınavı 2018 – 2019 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanmış bir sınavdır. Bir başka deyişle, 2014 – 2018 yılları arasında ilk öğretim eğitimini tamamlayan öğrencilerin, hangi orta öğretim kurumunda eğitimine devam edebileceğini belirleyen sınav olan TEOG’un yerine gelen sınava LGS denir. Bilindiği üzere ilköğretimden ortaöğretime geçişte daha önceki yıllarda OGS (ortaöğretime geçiş sınavı), 3 yıllık SBS ve 8. sınıfın sonunda yapılan tek seferlik SBS (seviye belirleme sınavı) sistemleri kullanılmıştı. 2013 yılından sonra SBS sistemi yerini “temel eğitimden ortaöğretime geçiş” sisteminin kısaltması olan TEOG’a bırakmıştı. 2018 yılından sonra ise TEOG, yerini liseye geçiş sınavına yani LGS’ye bıraktı.

LGS sınavı yüzde 30 ilköğretim diploma notu ve yüzde 70 LGS sınav notu odaklı bir sistemdir. LGS, Milli Eğitim Bakanlığı’nın soru havuzundan seçilen sorularla gerçekleştirilen bir ilköğretimden ortaöğretime geçiş sistemidir.

Peki sınavla öğrenci alan liselere yerleştirme ve ev adresi bazlı yerleştirme olmak üzere 2 çeşit yerleştirme tipine sahip olan LGS kimlerin girebileceği bir sınavdır? Bir başka deyişle LGS’ye kimler girebilir?

LGS’ye Kimler Girebilir?

Yukarıda “LGS nedir?” sorusuna cevap verirken de ima edildiği üzere LGS, ilköğretimden ortaöğretime geçiş arasında uygulanan bir sınav olduğu için ilköğretim eğitimini tamamlayacak olan öğrencileri ilgilendiren bir sınavdır. Yani LGS, sekizinci sınıf öğrencilerinin girebileceği bir sınavdır. Bu bağlamda “LGS’ye kimler girebilir?” sorusuna cevap verilecek olursa:

  • Örgün eğitim veren ilköğretim kuruluşlarının yani ortaokulların 8. sınıf kademesinde öğrenim gören öğrenciler LGS’ye girebilir.

LGS’ye girecek olan öğrenci, yukarıda bahsi geçen herhangi bir örgün eğitim veren ortaokulun e-okul sisteminde kayıtlı olmalıdır ve bu sistemde 8. sınıfta okuduğu gözükmelidir.

Filed in: LGS

Share This Post